Skip to main content

Best Accountant/Tax Preparer

First place: Dave Bledsoe

433 Main Street South, Waynesville

Second place: Roth & Co

215 W National Road, Englewood

Third Place: P&A Tax & Accounting Services

8040 Miller Farm Lane, Centerville

Best Art Classes

First place: K12 Gallery & TEJAS

341 S. Jefferson Street, Dayton

Runner Up: Rosewood Arts Center

2655 Olson Drive, Kettering

Third place: We Care Arts

3035 Wilmington Pike, Kettering

Best Lawyer

First place: Roberson Law Firm

1225 E. David Road, Kettering

Runner Up: Ferguson Law Office, LLC

130 W. 2nd St., #2100, Dayton

Third place: Doug Mann

Multiple locations

Best Auctioneer

First place: Griffin Parker

www.facebook.com/KaboEvent

Second place: Doug Sorrell

www.dougsorrell.com

Third place: Bob Hogstrom, auctioneer and real estate agent

8455 Kimmel Road, Clayton

Best bank

First place: Wright-Patt Credit Union

Multiple locations

Second Place: Day Air Credit Union

Multiple locations

Third place: PNC Bank

Multiple locations

best bank teller

First Prize: Alexis Petitto

Second place: Kristin Garlaugh

Third place: Angie Mears

Best child care

First Place: Creative World of Montessori

Multiple locations

Second place: Bombeck Family Learning Center

941 Alberta Street, Dayton

Third place: Beavercreek Christian Learning Center

1850 N. Fairfield Road, Beavercreek

Best Credit Union

First place: Wright-Patt Credit Union

Multiple locations

Second Place: Day Air Credit Union

Multiple locations

Third place: CODE Credit Union

Multiple locations

Best dance school/studio

First place: Funk Lab Dance Center

1226 E. Stroop Road, Kettering

Second place: Celtic Academy of Irish Dance

85 Woodman Drive, Dayton

Third place: Instinct Dance Company

606 Taywood Road, Englewood

Best dry cleaner

First place: Long cleaners

Multiple locations

Runner Up: Capitol Cleaners

Multiple locations

Third place: Fox Cleaners

Multiple locations

best funeral home

First place: Cremations, funerals and receptions for newcomers

Multiple locations

Runner Up: Tobias Funeral Home

Multiple locations

Third Place: Marker & Heller Funeral Home

Multiple locations

best insurance agency

First place: Skinner Insurance Agency

217 Market Street, Brookville

Second place: Hamler-Gingrich Insurance Agency

Multiple locations

Third place: Daymont-Souders Insurance Agency

7227 Taylorsville Road, Huber Heights

best insurance agent

First place: Tommy Skinner

217 Market Street, Brookville

Second place: Dan Biedenharn

3809 Wilmington Pike, Suite 100, Kettering

Third place: Matt Gingrich

102 N. Miami St., West Milton

Best Investment Advisor

First place: Dave Bledsoe

433 Main Street South, Waynesville

Second place: Rodriguez Financial Strategies

4031 Colonel Glenn Highway, #107, Beavercreek

Third place: Davenport Financial Group

267 Regency Ridge Drive, Centerville

Best credit institution

First place: Wright-Patt Credit Union

Multiple locations

Second Place: Day Air Credit Union

Multiple locations

Third place: CODE Credit Union

Multiple locations

best real estate agent

First place: Terri Johnson, Glasshouse Realty Group

226 E. 6th Street, Dayton

Second Place: Jamie Wilson, Coldwell Banker Heritage

8534 Yankee Street, Centerville

Third place: Mark Ryan Group, REMAX Victory + Affiliates

26 E. Franklin Street, Centerville

Best recruitment company

First place: PeopleFirst Staffing

Multiple locations

Second place: BARRYSTAFF

134 Zeigler Street, Dayton

Third place: Staffmark

Multiple locations